71 / 100

Ladin (picea)

Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çamgiller ailesinden olan ladin ağacı, Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Yaklaşık türü bulunur, nemli toprakları sever. Güzel görünümü sayesinde şehirlerin ve bahçelerin peyzajında kullanılır.

Tall slender snowy fir trees grow on a hill
16

Ladin ağacı, Çamgiller ailesine (Pinaceae) ait olan ve ülkemizde genellikle Doğu Karadeniz’de yetişmeye müsait bir ağaçtır. Kış aylarında iğneli yapraklarını dökmez ve rutubetli topraklarda yetişmeye elverişlidir. Halk arasında en çok bilinen türü doğu ve mavi ladindir.

Başka ağaçlarla bir araya geldiğinde orman oluşturma özelliği vardır. Yine görsel açıdan sergilediği güzellik ile de önemli bir ağaçtır. Çok derine inmeyen kökleri yüzeyde yayvan bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca derin köklere sahip olmamasından dolayı şiddetli rüzgarlara karşı dayanıksızdırlar.

Ortalama yaşama süreleri 400 yıl kadardır. Düzgün gövdeli ve alacalı renge sahip olan ladin ağacı köknar ağacından daha kullanışlı ve dayanıklı özelliğe sahiptir. Ülkemizde en çok Doğu Karadeniz bölgesinde görülen bu ağaç türü, dağlık yerlerin denize bakan kısımlarında yetişmektedir. İnşaat kerestesi elde etmek için kullanım alanına sahip olan bu ağacının kerestesi yumuşak yapıya sahiptir. Ayrıca mobilyacılık sektöründe de ladin ağacının önemli bir kullanım alanı mevcuttur.

Kozalak meyvesi veren ağaç kategorisine giren ladin ağacı (Picea), ormanlarda yetişen ağaçlar arasındadır. Serin ve ılıman iklimlerde yetişmeye daha elverişlidir ve nemli toprakları sever. Tüm yıl boyunca yeşil kalan ve iğneli dalları tek tek sırayla dizilmiş şekildedir.

Ülkemizde çokça görülen çam ağaçlarından farklı olarak daha sivri uçlara sahiptir. Kozalakları rengine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Mobilya ve yapı malzemeleri alanında kullanmak için elverişli bir odun yapısına sahip olmasından dolayı pek çok sektörde ladin ağacı tercih edilmektedir.

Ladin Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Piramit şeklini andıran görüntüsü ile ormanlara değer katan ladin ağacı, pek çok kullanım alanı ile de sıkça tercih edilen ağaçlar arasındadır. Kozalakları aşağı doğru sarkmış vaziyette bulunur ve olgunlaşan kozalaklar bütün halinde düşmektedir.

Yetişkin bir ladin ağacı yaklaşık 35 metreye kadar boy vermektedir. Kerestesi kadar reçinesi de beğenilen ladin ağacı, düz gövdeye sahiptir. Köknar ağacı ile benzer noktaları bulunsa da, ladin ağacında salgı kanallarının bulunmaması, en önemli ayırt edici özellikler arasındadır.

Ladin ağacının farklı çeşitlerinden biri olan mavi ladin, rengi ile oldukça ilginç ağaçlar arasındadır. Kuzey Yarımküre’de yağışlı ve serin iklime sahip olan yerlerde yetişen ladin ağacı, doğaya ve insan yaşamına katkıları sayesinde, her bitki gibi oldukça önemli bir ağaçtır.

Ülkemizde Doğu Karadeniz’de yetiştiği için doğu ladini olarak bilinmekte ve bulunduğu yerlerde yaklaşık 40 tür olarak görülmektedir. Mavi ladin türü görselliği ile diğer ladinlerden ayrılmakta; park ve bahçelere güzel görüntü vermesinden dolayı süs ağacı olarak buralarda yetiştirilmektedir.

Güzel kokulu olması bulunduğu alanların da hoş kokmasına neden olmaktadır. Kışın yapraklarını dökmemesinden dolayı, kış aylarında da çevrenin yeşil görünmesine katkı sağlamaktadır.

Kağıt ve selüloz yapımından mobilya ve yapı malzemelerine kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Ladin ağacının en belirgin özelliği, ilk yıllarda yavaş büyürken ilerleyen yıllarda büyüme hızında gözle görülür şekilde artış olmasıdır.

Red Spruce Pinecone
The branch of blue spruce.
Ladin ağacı nedir?
ladin ağacı

Ladin Ağacının Türleri Nelerdir?

Yaklaşık 1000 yıl yaşayabilen bu tür, 60 metre boya ve 2 metre gövde genişliğine sahiptir. Kozalakları ortalama 9 – 16 cm uzunluğunda olup, silindirik ve konik bir yapıya sahiptir. Hindistan, Nepal, Afganistan, Tibet, Himalayalar ve Pakistan’da yetişmektedir. Diğer türler arasında en uzun iğne yapraklara sahip olan Himalaya ladini, mobilyacılıkta, marangozlukta, müzik aletleri yapımında ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.

Diğer türler gibi soğuğa dayanıklı olan Avrupa ladini, 50 metre kadar uzayabilir. Gövde çapı ise ortalama iki metredir. Su isteği çok fazla olan bu tür kuraklıkla mücadele edemez. Bu nedenle aşırı sıcak iklimlerde gelişim gösterememektedir.

50 metreye kadar uzayan mavi ladinin dalları oldukça kalındır. 2-3 cm boyunda olan iğne yaprakları biraz kıvrak, uçları sivri ve hatta iğne gibi batıcı özelliktedir. Adını mavi yeşil ve gümüş rengindeki yapraklarından almaktadır. 8-10 cm arasındaki kozalaklarının çapı üç santimdir. Alpin kuşağının bir türü olmayan mavi ladin daha çok dağların vadiye bakan tarafında ve nemli topraklarda geçmektedir. Yağmurun az olduğu bölgelerde gelişimi daha yavaştır. Görsel açıdan sergilediği güzellik sebebiyle peyzaj alanında kullanılan kullanılır. Bu nedenle de ticari değeri çok yüksektir

Diğer türlere kıyasla daha orta boylu bir ağaçtır. Kızıla yakın renkteki ahşabı sebebiyle mobilyacılık alanında tercih edilir. Yaprakları parlak, doğrusal ve 10-16 mm uzunluğundadır. Ortalama ömrü 400 yıldır.

45 metreye kadar uzayan bu tür daha çok kerestecilikte, demiryolu malzemelerinde, mobilyacılıkta, inşaat ve uçak yapımında kullanılmaktadır. Ek olarak kökünden, dallarından ve yapraklarından aromatik yağlar üretilmektedir

Oldukça geniş bir yayılma sahip olan yeni de tıpkı dragon ladininde olduğu gibi daha çok aromatik yağları için tercih edilen bir türdür.

30 metreye kadar uzayabilen, orta boylu ve yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Tüysüz olan yaprakları konik oval şekilde ve hafif kahverengimsidir.

Avrupa ladini olarak da bilinir. Boyu ortalama 40-50 metredir.

Ak ladin olarak da bilinir. Kuzey Amerika’nın kuzeyinden Kanada’nın doğusuna kadar yetişebilen bir türüdür. Boyu diğer türlere kıyasla daha kısa olduğu için cüce ladin olarak da tanımlanabilir tanımlanmaktadır. Herdem yeşil olan ağacın yaprakları 12 – 20 mm uzunluğundadır.

Bosna Hersek’de doğal olarak yetişen bir tür olduğu için Sırp ladini olarak da bilinmektedir. Ortalama boyu 15 – 30 metre olan ağacın dalları kısa, sürgünleri sarkık, gövdesinin dış kabuğu koyu kahverengidir.

Boyu 30 metre kadar olabilen bu tür Çin’in Shanxi bölgesinde doğal yayılım göstermektedir.

Bu tür Tayvan ladini olarak da bilinir. Tayvan’daki tek ladin türüdür. Boyu 50 metre civarındadır.

Sadece Doğu Çin’de yetişir. Ortalama boyu 50 metredir.

Kozalakları oldukça küçüktür. 40-50 metre boysa sahiptir.

Dalları gövdeye çevresel bir dizilim göstermiştir. Tepesi piramit taçlıdır. Kozalakları yumurta şeklinde olup yuvarlak formda aşağı ve yanlara doğru yönelim göstermektedir. Önce yeşil olan kozalaklar daha sonra kahverengimsi, koyu kırmızı renge dönüşürler. Olgunlaştıkları zaman çiçek açmazlar ve direkt olduğu yere düşerler. Budama istemeyen doğu ladini nemli toprakları sever, kireçli topraklardan hoşlanmaz. Tohumlu üretimi zordur bu nedenle, çelikle üretimi tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir